SCSI konektory


Konektory slouží k připojení SCSI kabelů a SCSI zařízení. Existuje několik různých druhů konstrukcí konektorů podle typu SCSI rozhrani, které se používají u SCSI kabelů a zařízení.

 • D-Shell (D-Sub, DD): První SCSI standard, SCSI-1, definuje úzký 50-pin D-shell konektor pro připojení SCSI zařízení. Jméno toho konektoru pochází z „D-tvaru“ kovového obalu kolem pinů umístěných konetoru samec. Design je identický s 25-pin a 9-pin D-shell konektorem používaným pro paralelní a seriový port na PC. Existuje alternativní verze toho konektoru v provedeni 25 pin používaná v Apple hardware.
  Pozor:Apple DB-25 SCSI konektor je mechanicky identický s PC paralelním portem. Záměna těcho konektorů může zpusobit poškození PC.

 • Centronics: Další externí konektor definovaný SCSI-1 standardem je 50-pin konektor nazývaný Centronics, dříve používaný pro připojován tiskáren. Tento konektor používá místo pinů dvou řad kontaktních plošek. Na rozdíl od konektoru pro tiskárny obsahuje 50 pinů.

 • High-Density (HD): D-shell stíněný konektor definovaný standardem SCSI-1 pro připojení nových, high-densityzařízení definovaných v SCSI-2. Od ostatních D-shell konektorů se liší redukovanou vzdáleností mezi piny a menší velikostí konektoru. Existuje v úzkém provedení 50-pinů a širokém (wide) provedení 68-pinů.

 • Very High Density (VHDCI):Nový typ konektoru definovaný SPI-2 standardem. Vyrábí se pouze v provedení široký konetor (wide) 68 pinů. Má podobný design jako Centronics konektory a proto se nazývá „micro-Centronics“ konektor.

 • Regular Density:Konektor definovaný SCSI-1 standardem, jednoduchý konektor pro interní úzké (8-bit) zařízení. Obdélníkový konektor s dvěmi řadami po 25 pinech. Je velmi podobný jako konektor pro připojení IDE/ATA zařízení, liší se jen počtem pinů. Nazývá se jako nestíněný konektor pro připojení starších pomalých SCSI zařízení.

 • High Density:Konektor definovaný standardem SCSI-2 pro připojení širokých (wide -16bit) interních zařízení. Nazývá se jako high densitykonektor a vyrábí se ve dvou provedeních jako úzký 50-pinový a jako 68-pinový široký.

 • Single Connector Attachment (SCA):SCSI standard nestíněný konektor, nepoužívá se jako kabelový konektor, ale pro připojení SCSI zařízení prostřednictvím backplane (používá se např. v serverech).


Každá SCSI sběrnice (propojení SCSI zažízení s řadičem) musí být ukončena terminátorem. Zde jsou různé druhy SCSI terminace podle typu rozhraní.

 • Pasivní terminace: Jedná se o starší jednoduchý typ terminace, kde jsou použity pro ukončení sběrnice rezistory. Je vhodná pro krátkou sběrnici a nízkorychlostními zařízeními definovanými standardem SCSI-1.
 • Aktivní terminace: K pasivní rezistorové terminaci jsou přidány napěťové regulátory umožnující spolehlivou terminaci SCSI sběrnice. Aktivní terminace je podminkou pro připojený rychlých SCSI zařízení.
 • Forced Perfect Termination (FPT): Aktivní terminace je rozšírena o skupinu diod v terminačním obvodu pro korekci napětí. Jsou tím eliminovány odrazy signálu a zlepšena terminace sběrnice.
 • High Voltage Differential (HVD): U sběrnic používajících „high voltage differential signaling“ je nutný speciálni HVD terminator.
 • Low Voltage Differential (LVD): Novější sběrnice používající „low voltage differential signaling“ potřebují použít speciální LVD/SE terminátory navržené pro použití pro multimode zařízení LVD nebo SE.